هشدار جمعیت به ساکنان مناطق گسل شمال تبریز

هشدار جمعیت به ساکنان مناطق گسل شمال تبریز

جمعیت کاهش خطرات زلزله ایران براساس بررسی های اولیه، گسل معروف شمال تبریز و یا یکی از زیر شاخه های آن را مسبب زمین لرزه روز ۲۱ مرداد ۱۳۹۱ منقطه اهر – ورزقان می داند. زون گسل شمال تبریز با طول چند ده کیلومتری از کوههای میشو تا بستان آباد کشیده شده است که البته برخی از پژوهشگران، این امتداد را بسیار طولانی تر می دانند.

همواره هشدارهای بسیاری در خصوص تکرار زلزله های ویرانگر در این منطقه داده شده است و می دانیم که این منطقه در آینده نیز دچار آسیبهای بسیار زیادی از زمین لرزه خواهد شد.

از این رو در حال حاضر و با فعالیتهای اخیر در این منطقه، و اینکه یک زلزله کوچک ۳٫۷ (سه ممیز هفت) نیز در حوالی بستان آباد به وقوع پیوسته است، دور از ذهن نخواهد بود که مناطق دیگری از این گسل در اثر بروز زلزله اخیر، فعال شوند. (در دانش زلزله شناسی به این اتفاق، شلیک گسل در اثر تحریک توسط لرزش منطقه ای دیگر گفته می شود).

بر اساس این شواهد، موکدا به کلیه ساکنان منطقه زون گسلی شمال تبریز و شهرهای اطراف متذکر می شود که کلیه مراتب ایمنی را  رعایت نموده و حداقل شب را زیر سقف ها سپری ننمایند و در فضای باز باشند که با توجه به مساعد بودن دمای هوا به سادگی قابل انجام می باشد.

 

سایر منابع: 

مقاله: صدای پای زلزله در تبریز

دسته ها: اخبار
شنبه، ۲۱ مرداد، ۱۳۹۱ | 15:53 |

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

eighty seven + = ninety